Dolina Chochołowska

 

"W Chochołowskiej - wszystko jest wspaniałe i olbrzymie:
zadziwia ona i wprawia w omamienie, a człowiek
widzi swą małość w obliczu tych potęg przyrody"
 

Ludwig Zajszner Największa i jedna z najpiękniejszych polskich dolin tatrzańskich, jest znakomitym terenem wycieczek turustycznych. Nad Doliną Chochołowską króluje najwyższy szczyt polskich Tatr Zachodnich - Starorobociański Wierch, który sięga 2176 m n.p..m. Walory przyrodnicze ściągają tu wielu turystów, naukowców i przyrodników.

          

 


        Wędrując od dna Doliny Chochołowskiej po otaczające ją szczyty pokonujemy piętra roślinne, od reglowego po piętro hal, dzięki temu możemy w pełni rozkoszować się różnorodnością przyrody tatrzańskiej.
         Dno doliny charakteryzuje się pięknymi lasami z wyróżniającymi się drzewostanami jodłowymi. Liczne skałki wapienne i dolomitowe, wystepujące w strefie reglowej, tworzą specyficzne i jedyne w swoim rodzaju zbiorowiska roślinne. W Dolinie Chochołowskiej od schyłku epoki lodowcowej (10 tysięcy lat temu) przetrwały sosny reliktowe, pod którymi na jednym stanowisku w Polsce występuje sasanka słowacka.
          Uroku dodają dolinie kwieciste polany śródleśne, na których wiosną krokusy tworzą fioletowe dywany. Polany Doliny Chochołowskiej podobnie jak w ubiegłym wieku wciąż tętnią życiem. Prowadzony jest na nich kulturowy wypas owiec. Od czerwca górale z okolicznych wsi wyprowadzają owce na letni wypas, a jesienią z nadejściem pierwszych mrozów odbywa się redyk, czyli uroczyste zakończenie sezonu pasterskiego.
          Powyżej dolnoreglowych lasów rozciąga się piętro regla górnego, w którym króluje drzewostan świerkowy, niektóre potężne świerki osiągnełytutaj bardzo sędziwy wiek i mają powyżej 400 lat.
          Wędrując coraz wyżej, las staje się rzadszy, stopniowo ustępując miejsca kosodrzewinie. Osiąga ona wysokość 1800m n.p.m. Ponad nią rozciąga się już tylko piętro alpejskie, czyli halne. Tutaj roślinność stanowią wysokogórskie murawy i borówczyska.
          Dolina Chochołowska dzięki ogromnym przestrzeniom i dzikim zakątką wyróżnia się bogactwem fauny. Spośród rzadkich gatunków zwierząt spotkać tutaj można niedźwiedzia brunatnego, rysia, wilka i wydrę. W wyższych partiach gór żyją kozice i świstaki. Wprawne oko wędrowca może dostrzec orła przedniego, puchacza, cietrzewia, głuszca i barwnego pomurnika.

         Dolinę Chochołowską można zwiedzać o każdej porze roku. Wiosną latem i jesienią w głąb doliny można dotrzeć pieszo, rowerem górskim, bryczką konną lub kolejką turystyczną. Zimą dodatkową atrakcją są niezapomniane kuligi.


             Każdą z tych wycieczek zacznij w Leśniczówce Zięby u wlotu do Doliny Chochołowskiej, miejsca o wyjątkowej atmosferze i wybornej kuchni.